null

"Spacerkiem po Warszawie", czyli edukacja na ulicach stolicy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Przedszkole 163 przy ul. Markowskiej 18a od dawna współpracuje z praskim biurem przewodnickim „ToTu Travel”. Już trzy lata temu zostaliśmy współautorami „Mapy Pragi”, która została ozdobiona wykonanymi przez nasze dzieci ikonkami przedstawiającymi najbardziej charakterystyczne miejsca dzielnicy. Teraz zostaliśmy zaproszeni do udziału w projekcie „Lekcje na ulicach Warszawy”, którego pomysłodawcą jest wspomniane biuro.

Nasze zadanie polegało na wykonaniu prac plastycznych przedstawiających zabytki, pomniki, budynki i miejsca kojarzone z konkretnymi wydarzeniami związanymi z naszym miastem.

Przedszkolaki pod kierunkiem p. Jadwigi Bielawiec, która prowadzi zajęcia Klubu Artystycznego „W krainie Wyobraźni” miały za zadanie zobrazować m.in. takie zagadnienia, jak „Śladami posła, czyli jak to było z sejmem”, „Fortyfikacje, czyli w sercu twierdzy”, „Warszawskie Judaika”, „Wielokulturowość w dziejach Polski i jej ślady w Warszawie” oraz „Symbole narodowe i religijne”, „Legendy Warszawskie”, „Zabytki listy UNESCO” i inne…

Przystąpienie do pracy poprzedziły liczne wycieczki i spacery. Czytaliśmy legendy, oglądaliśmy filmy, fotografie albumy i stare ryciny. I dopiero wtedy mali artyści dali upust ekspresji plastycznej. Rysowali Cytadelę, szlachcica Sarmatę, zwoje Tory, praską cerkiew i wiele innych ciekawych mniej lub bardziej znanych zabytków.

Prace zdobią foldery promocyjne przedstawiające ofertę „Lekcji na ulicach Warszawy”. Można je też podziwiać na stronie www.totu.travel.pl. Te niepowtarzalne dzieła zrobiły tak duże wrażenie na pomysłodawcach projektu, że wspólnie postanowiliśmy zorganizować wystawę prac „Spacerkiem po Warszawie”, która jest do obejrzenia w siedzibie biura przy ul. Ząbkowskiej 36.

Niewątpliwie nasze dzieci przyczyniły się do uatrakcyjnienia wartościowej oferty edukacyjnej związanej z wychowaniem regionalnym i patriotycznym oraz nadały nowego wyrazu historii naszego miasta.
Zobacz galerię (3 zdjęć)