20 lat SZPZLO Warszawa Praga-Północ

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Praga-Północ obchodzi 20-lecia istnienia. Z tej okazji w Teatrze Kamienica odbyła się uroczysta gala, na której pracownikom wręczono nagrody ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i wyróżnienia przyznane przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Historia zakładu sięga XVIII wieku. Pod obecną nazwą działa od 1998 roku, kiedy uzyskał samodzielność. Świadczy usługi medyczne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, transportu sanitarnego, diagnostyki, medycyny pracy, promocji zdrowia. W 2003 r. został przyjęty do Polskiej i Europejskiej Sieci Szpitali Promujących Zdrowie.

W 2004 r. jako pierwszy w Polsce publiczny zakład lecznictwa otwartego uzyskał certyfikat na zgodność z wymaganiami normy ISO 9001:2000. W kolejnych latach wyniki audytów zewnętrznych potwierdziły skuteczność stosowania wymagań normy ISO 9001:2013. W 2009 roku, jako pierwszy w Polsce zakład lecznictwa otwartego zdobył I miejsce i uprawnienia do używania Polskiego Godła Promocyjnego TERAZ POLSKA.

Obecnie działa w sześciu punktach i oferuje usługi medyczne z kilkudziesięciu specjalności. Obsługuje regularnie około 60 tys. pacjentów. W ubr. wypracował zysk na poziomie 639 tys. zł.

Z okazji rocznicy Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ Ilona Soja-Kozłowska wystosowała do pracowników Zespołu specjalny list gratulacyjny. Poniżej publikujemy jego treść.

Szanowni Państwo,

Chciałabym przekazać wyrazy głębokiego podziękowania za waszą codzienną pracę, wysiłek jaki wkładacie w pomoc najbardziej potrzebującym mieszkańcom naszej Dzielnicy. Jesteście na pierwszej, najważniejszej linii kontaktu w walce o zdrowie i dobre samopoczucie tysięcy osób. Czy można wyobrazić sobie ważniejszą rolę społeczną? Mnie osobiście bardzo trudno byłoby to zrobić.

Służba zdrowia od lat borykająca się z poważnymi problemami jest bowiem jedną z najważniejszych branż i dziedzin życia. Wszyscy bowiem byliśmy, jesteśmy lub będziemy pacjentami. Stąd też od waszej wiedzy, wysiłku, zaangażowania i życzliwości, których – wiem to na pewno - nigdy wam nie brakuje, nawet w trudniejszych chwilach i w kontakcie z trudniejszym pacjentem zależy tak wiele.

20-lecie Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Praga-Północ to także idealny moment do złożenia szczególnych gratulacji tym najbardziej zasłużonym pracownikom, którzy otrzymają dzisiaj honorową odznakę „Za zasługi dla ochrony zdrowia” oraz wyróżniania okolicznościowego „ Za zasługi dla ochrony zdrowia w Mieście Stołecznym Warszawa”.

Korzystając również z faktu, że za kilkanaście dni święta Bożego narodzenia, życzę Państwu dodatkowo w tym szczególnym okresie rok oddechu i spokoju, rodzinnego ciepła i zdrowia, bo co do jego wagi Państwa akurat przekonywać nie muszę.

Wszystkiego dobrego!

Ilona Soja-Kozłowska, Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy