12 stycznia 2023 r. odsłonięto pamiątkową tablicę na ścianie budynku przy ul. Radzymińskiej 2. Upamiętnia ona żydowskiego historyka Emanuela Ringelbluma, twórcę Podziemnego Archiwum Getta Warszawy oraz trzy osoby, które uratowały go podczas Holokaustu. Jedną z nich jest Prażanin Teodor Pajewski, którego syn odebrał z rąk Wiceambasador Izraela w Polsce Shani Tayar medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". W ceremonii uczestniczył Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Północ Jacek Wachowicz.
Naszym zadaniem jest upamiętniać i przybliżać społeczeństwu zdarzenia, które zapisały się w bogatej historii Pragi. Ich miejsce jest w przestrzeni miasta, bo to sprzyja pamięci i budowaniu tożsamości jego mieszkańców. Bardzo mnie cieszy dzisiejsze odsłonięcie tablicy, która znajduje się na Praskim Trakcie Książęcym. To godne miejsce oczekuje na rewitalizację, która z pewnością przyczyni się do wzrostu zainteresowania historią nie tylko ze strony tutejszej społeczności, ale i turystów odwiedzających Warszawę – podkreślił w trakcie uroczystości Burmistrz J. Wachowicz.
Na tablicy przy ul. Radymińskiej, poza E. Ringelblumem, obecnym patronem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, widnieją wizerunki trzech innych osób. To Teodor Pajewski i Szoszana Kossower - emisariusze ratujący Żydów z ramienia Armii Krajowej i Rady Pomocy Żydom - oraz Stanisława Jaszczyk, szwagierka T. Pajewskiego, u której w mieszkaniu na Pradze-Północ E. Ringelblum znalazł schronienie w sierpniu 1943 r.
Tablicę ustanowiono z inicjatywy Żydowskiego Instytutu Historycznego. Uroczystość zwieńczyło wręczenie synowi Teodora Pajewskiego Wiesławowi medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, który Instytut Yad Vashem przyznał jego ojcu w 1977 r. dzięki inicjatywie Arnolda Szyfmana.
Teodor Pajewski urodził się w 1915 r. w Warszawie na terenie dzisiejszej Pragi-Północ. Był harcerzem, żołnierzem 7. Pułku Ułanów Lubelskich Brygady Mazowieckiej, walczył w obronie Polski w 1939 r. Dołączył do Związku Walki Zbrojnej, a następnie Batalionu im. W. Łukasińskiego Armii Krajowej. Pomógł w ucieczkach z niemieckich obozów pracy SS na terenie dystryktu lubelskiego, a także wyprowadził kilka osób z warszawskiego getta. Zmarł w Birmingham w 1986 r.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele instytucji, które przyczyniły się do odkrycia prawdy o upamiętnianych wydarzeniach oraz reprezentanci organizacji żydowskich w Polsce i zagranicą.
Wśród obecnych był m.in. Minister Wojciech Kolarski reprezentujący Prezydenta RP, Ambasador Litwy w Polsce Eduardas Borisovas, Zastępca Prezesa IPN Mateusz Szpytma, Zastępca Dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej w MSZ Piotr Skwieciński oraz Zastępca Dyrektora Instytutu im. W. Pileckiego Wojciech Kozłowski.
Uroczystościom przewodziła Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Monika Krawczyk. Wspólną modlitwę odmówił Rabin Icchak Rapoport.
