null

Cztery pory Wisły – szkółka morsowania Dzielnicy Wisła

Drukuj otwiera się w nowej karcie
18.12.2022 12:30 - 18.12.2022 16:00
Beach Bar Aquatica, Wybrzeże Helskie 1/5
grafika w barwach niebiesko-czerwonych z osobą wchodząca do wody

To już ostatnie spotkanie w szkółce morsowania na Plaży Rusałka. Wyjątkowo spotykamy się na styku dnia i nocy.

Tysiąc osób weszło do rzeki podczas szóstej edycji szkółki morsowania w Dzielnicy Wisła. Ostatnie morsowanie w najbliższą niedzielę – zakończy je ognisko z muzyką na żywo i tańcami.

Morsowanie odbywa się na Plaży Rusałka/ZOO. W dotychczasowych uczestniczyło każdorazowo – między 170 a 220 osób. Każdego tygodnia, wraz ze spadkiem temperatur pasjonatów zimowej rekreacji nad Wisłą przybywa.

Lodołamacze

Na plaży czeka na uczestników obowiązkowa taneczna rozgrzewka. Prowadząca co weekend inspiruje uczestników tańcami z innych zakątków świata. Do wody pierwsza wbiega zwykle kilkunastoosobowa grupka dzieci (pod opieką opiekunów). W tym sezonie w lodowatych kąpielach wzięło udział blisko 100 dzieciaków.

Poprzednie spotkania odbywały się rano, ale finał rozpoczyna się później. O 12:30 rozpoczyna się zbieranie śmieci. Chętni, którzy przyjdą wcześniej dostają worki i mogą pomóc w oczyszczeniu plaży i nadwiślańskich łęgów. Od początku listopada udało się w ten sposób zebrać 110 worków (po 120 litrów każdy) – w sumie blisko 1,5 tony śmieci! Tradycyjne sprzątanie towarzyszy większości wydarzeń realizowanych w ramach działań promujących i animujących warszawski odcinek Wisły realizowanych w ramach działań prowadzonych przez Zarząd Zieleni ms.t Warszawy. 

O godz. 13:30 rozpoczyna się rejestracja uczestników – w Beach Bar Aqutica przy ul. Wybrzeże Helskie 1/5. Tam przewidziano też prelekcję dla nowicjuszy, a sama kąpiel odbędzie się na styku dnia i wieczora – o godz. 14:30. Po wyjściu z wody uczestnicy dostaną ciepłą zupę (zawsze jest też wersja wegańska). Zaś o 15:00 – ruszy ognisko z muzyką na żywo i tańcami.

W spotkaniach uczestniczy jednostka Stołecznego WOPR. Ratownicy podczas kąpieli nie odstępują uczestników nawet na chwilę.

Dodatkowo, tuż po oficjalnym zaprezentowaniu nowej jednostki zabezpieczenia wodnego Straży Miejskiej, funkcjonariusze pojawiali się podczas wspólnego morsowania. 4 grudnia wodny pojazd Straży Miejskiej stał się oficjalnym zabezpieczeniem uczestników. Nowa motorówka wsparła jednostkę Policji, która od lat towarzyszy morsom podczas wspólnych kąpieli.

plakat w barwach niebiesko czerwonych z postacią morsującej osoby