null

Drzewa i krzewy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Najpiękniejsze i najbardziej bogate pod względem przyrodniczym miejsca na Pradze –Północ to tereny położone nad Wisłą. Są tam obszary z drzewostanem łęgowym czyli z przewagą wierzb. Wierzby zmieniające wczesną wiosną kolory przez rosnące pąki liści i kwiatów dają niezwykły zmienny kolorystycznie obraz Pragi widziany z lewego brzegu. Wierzby są drzewami bardzo cennymi dla owadów. Również dla owadów i ptaków sadzi się od kilku lat drzewa i krzewy dobierając gatunki tak, by były dla nich dobrą bazą pokarmową. Taką rolę mają też powstające w wielu miejscach łąki kwietne, bylinowe, kwiatów cebulowych (tulipanów, krokusów) oraz nasadzenia krzewów kwitnących.

Najciekawsze drzewa i krzewy rosnące na Pradze-Północ to:

Kasztan jadalny (Park Praski ) – różni się zdecydowanie pod kasztanowca, którego popularnie (błędnie) nazywa się „kasztanem”. Kasztan jadalny - jak sama nazwa wskazuje – ma jadalne owoce tak popularne we Francji czy Hiszpanii. Okaz rosnący w Parku Praskim kwitnie i zawiązuje owoce, młode drzewa z tego gatunku posadzone kilka lat temu również kwitną.

Sofora japońska/perełkowiec japoński (Park Praski) - Kwitnie masą delikatnych kwiatków w końcu lipca i w sierpniu. Kwiaty zapylane są przez owady, cenna dla pszczół ze względu na późne kwitnienie miododajnych i pyłkodajnych kwiatów. W tradycyjnej chińskiej medycynie ludowej, zaliczana jest do 50 podstawowych ziół. Miłośnicy tego gatunku mogą mieć na parapecie w doniczce Perełkowca drobnolistnego „Little baby".

Miłorząb dwuklapowy (Park Praski) - drzewo dwupienne, rozdzielnopłciowe co można zauważyć w Parku Praskim, bowiem rosną koło siebie dwa - jeden okaz męski i jeden żeński. Ma piękne wachlarzowate liście, które jesienią przebarwiają się na mocny żółty kolor. Jest skutecznie wykorzystywany w medycynie. Badacze mówią, że dinozaury biegały między drzewami miłorzębów.

Jesion amerykański odmiana długokończysta (Park Praski) – jest osobliwością na skalę kraju. Odmiana charakteryzuje się dekoracyjnymi lekko przewieszającymi się listkami o białawych spodach.

Kolekcja jabłoni ozdobnych (Skwer Radziwiłłów) – drzewa posadzone dla wzbogacenia różnorodności biologicznej, można tam zobaczyć wiele odmian różniących się kolorem kwitów i kolorem drobnych jabłuszek tak ważnych dla ptaków i innych zwierząt.

Dereń jadalny (Park Praski) – krzew bardzo wcześnie kwitnący już w marcu obsypany jest żółtymi kwiatuszkami. Jego owoce są jadalne, natomiast z drewna wyrabiane były koła zębate Ma działanie antyseptyczne. Używany kiedyś do utrzymania higieny jamy ustnej.

Więcej informacji Zieleń miejska - Warszawa 19115