null

#Ekojesień

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W ramach projektu z budżetu obywatelskiego "Wspólnie sprzątamy Nową Pragę" zrealizowane zostały 3 spacery mające na celu zaangażowanie mieszkańców w dbanie o okolicę i utrzymanie porządku w swoim sąsiedztwie. Jednym z elementów projektu jest też kampania, która uświadamia mieszkańcom jak małe działania mają wpływ na środowisko. Poniżej kilka krótkich artykułów jak prowadzić bardziej eko życie.

Dokarmianie ptaków

W ramach realizacji projektu budżetu obywatelskiego została zakupiona karma (ziarno słonecznika) dla ptaków zimujących w mieście. Jej część zostanie przekazana praskim przedszkolom, które zostały w minionych latach wyposażone w karmniki. Pozostałą część miłośnicy ptaków, mogą otrzymać kontaktując się z Wydziałem Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy (tel. 22 443 7970).

Pamiętaj!

 • ptaki dokarmiamy tylko w okresach mrozu i śniegu
 • ptaki dokarmiane przez cały rok zatracają swoje naturalne potrzeby
 • nie zapomnij o wodzie (czystej!)
 • ptaki powinny otrzymywać tylko naturalne i świeże produkty odpowiednie dla gatunków, które przylatują do karmnika
 • jedzenie „ludzkie” jest dla ptaków bardzo szkodliwe
 • niezbędne jest utrzymanie czystości i porządku w karmniku, resztki psujących się produktów, są siedliskiem groźnych bakterii i pasożytów, które mogą powodować u ptaków choroby i śmierć

 

Co sypać do karmnika? Informacje można znaleźć na planszach w parkach oraz u źródeł, czyli na stronach organizacji zajmujących się ochroną ptaków np.: http://stop.eko.org.pl

Tworzywa sztuczne, a środowisko

Tworzywa sztuczne, które stwarzają nam najmniej problemów przy segregacji odpadów komunalnych można wielokrotnie odzyskiwać. Większość z nich nadaje się do ponownego wykorzystania. Jest to dość złudne bowiem mimo, że tworzywo odzyskuje się około dziesięciu razy to plastik nadal krąży w obiegu.

Odzyskane tworzywa sztuczne służą do produkcji min.:

 • odzieży
 • worków na śmieci
 • pudełek plastikowych
 • doniczek
 • mebli ogrodowych
 • ekranów akustycznych

Żyjąc w duchu „zero waste”, myśląc o ograniczeniu ilości opakowań powinniśmy koniecznie eliminować tworzywa sztuczne w swoim otoczeniu. Szykujemy się do odwiedzin grobów bliskich nam osób. Może warto pamiętać o ograniczeniu plastiku w naszym otoczeniu również w tych dniach.

Kompostowniki

Odpady biodegradowalne to około 70% naszych śmieci. Jeśli mamy w ogrodzie kompostownik, to jest szansa, że 95% odpadów biodegradowalnych zamieni się w naturalne, bogate podłoże, doskonały nawóz. Należy tylko pamiętać, by nie dodawać do kompostownika resztek, które mogą zwabić gryzonie.

Świetnym materiałem do kompostowania są opadłe z drzew i krzewów liście, oczywiście tylko w przypadku, gdy nie możemy ich zostawić tam gdzie spadły.

Przekompostowane liści tzw. ziemia liściowa tworzy naturalną ściółkę, pozwalającą na długie utrzymanie ciepła gleby przez okres jesienny, a wiosną nie dopuszcza do nagłych skoków temperatur, bardzo niekorzystnych dla roślin. Ziemia liściowa jest lekka i bogata w składniki mineralne. Świetnie nadaje się do upraw i do ściółkowania delikatnych roślin. W kompostowniku należy pamiętać, by liście układać warstwami, na zmianę świeże i wysuszone, ułatwi to proces kompostowania oraz wzbogaci składu kompostu, bowiem inne składniki zwierają „zielone” resztki roślin, a inne wysuszone (tak samo powinno się postępować w przypadku kompostowania skoszonej trawy).

 

Co wrzucamy do kompostownika?

- odpady kuchenne i ogrodowe,

- rozgniecione skorupki z jaj,

- fusy z kawy i herbaty,

- drobno pocięte gałązki,

- ziemię z doniczek i skrzynek,

- przekwitnięte kwiaty, liście, skoszoną trawę, słomę, siano, nadziemne części chwastów,

- niezadrukowany papier (np.: tektura)

Czego nie wrzucamy do kompostownika?

- mięsnych i nabiałowych odpadów kuchennych (w tym kości),

- zainfekowanych części roślin (np. liści kasztanowców)

- resztek warzyw zawierających skrobie (np.: obierek ziemniaków) bo skrobią są zainteresowane gryzonie

 

Kompostownik wymaga stałej opieki, trzeba przysypywać warstwami ziemi, trawy czy liści resztki pokarmowe, by pozostawione na wierzchu nie wabiły zwierząt i nie powodowały uciążliwości zapachowych. W przestrzeni miejskiej jest to bardzo trudne do osiągnięcia. Przypilnowanie, by w ogólnodostępnym kompostowniku nie pojawiły się niedozwolone produkty wabiące gryzonie i powodujące odór jest na ogół niemożliwe do zrealizowania. Stąd tak mało mamy kompostowników na osiedlach.

Segregacja odpadów

Jedna bateria z zegarka elektronicznego może zatruć aż 400 litrów wody. Nie wyrzucaj baterii do kosza tylko do oznakowanego pojemnika w sklepie lub innych miejscach np. w holu budynku Urzędu Dzielnicy Praga-Północ.

Czy wiesz do którego pojemnika do segregacji odpadów wrzucić kalosze, skarpety, worek jutowy czy wyszczerbiony kryształowy wazon?

Możesz sprawdzić swoją wiedzę robiąc test o segregacji odpadów na stronie w specjalnie przygotowanej zakładce.

Znajdziesz też tam wszelkie informacje o zasadach segregacji odpadów w naszym Mieście.

Niedopałki

Mamy problem! W Polsce 1/3 wszystkich niedopałków papierosów nie trafia do kosza! Niedopałki papierosów stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. Większość z nas sądzi, że filtry są zrobione z naturalnej celulozowej bibułki, a tym czasem produkowane są z tworzywa sztucznego, które nie ulega biodegradacji. Zgodnie z informacjami, które można wyszukać w opracowaniach naukowych na ten temat, z każdego niedopałka deszcz wypłukuje do gleby i zbiorników wodnych 2 mg nikotyny i innych szkodliwych substancji, które filtr zatrzymuje podczas palenia papierosa. Ci, którzy mieli okazję w te wakacje wylegiwać się na plażach, ci którzy czekają na przystankach komunikacji miejskiej z pewnością problem niedopałków dostrzegli sami. Palisz? Zrób coś z tym!