null

Ciepłe kaloryfery na Brzeskiej. Podłączamy kamienice do sieci c.o.

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Staryszy mężczyzna dotykający kaloryfer w salonie.

To bardzo ważny moment dla mieszkańców praskich budynków komunalnych. Pod koniec października rozpoczęło się uruchamianie instalacji centralnego ogrzewania w kamienicy przy Brzeskiej 20. Po kilku dniach ciepło pojawiło się przy Brzeskiej 19. Do końca roku - czyli w dwa miesiące - ciepło sieciowe dotrze do kilkunastu miejskich budynków na Pradze-Północ. To łącznie ponad 600 lokali należących do Miasta Stołecznego Warszawy.

Kilka dni temu na klatkach schodowych ponad stuletniej kamienicy przy ulicy Brzeskiej 20 pojawiły się komunikaty informujące mieszkańców o podłączeniu budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej. W czwartek, 27 października, kilka minut po godznie 8.00 rano pojawili się pracownicy, którzy rozpoczęli napełnianie pionów wodą oraz sprawdzanie szczelności całego systemu. To ważny moment – kamienica przy Brzeskiej 20 rozpoczyna tegoroczny maraton podłączeń na Pradze-Północ.

Pracownicy Veolii wykonują część zwiazaną z budową sieci poza budynkiem, a my robimy instalacje wewnętrzne – m.in. montujemy kaloryfery, rozprowadzamy rury do wszystkich mieszkań. W momencie gdy zostaje doprowadzone ciepło technologiczne, rozpoczynamy stopniowe nawadnianie oraz sprawdzanie szczelności systemu. Informujemy lokatorow jak mają obsługiwać grzejniki. Cieszą się, że wreszcie mają ciepło – mówi Krzysztof Zakrzewski, przedstawiciel wykonawcy.

Zadowolonych lokatorów przy Brzeskiej 20 dziś nie brakowało. Wszyscy niecierpliwie czekali na moment, gdy w kranie poleci się ciepła woda, a nowe kaloryfery zaczną grzać. Wśród nich był Wiktor Skowroński, 83-letni emerytowany aktor. 

Jestem bardzo zadowolony. Rozmawialem z sąsiadami, oni również są bardzo szcześliwi. Sąsiad, który ma ponad 90 lat też chciał być przy podłączeniu, specjalnie przyjechał rano na Brzeską. To dla nas wielkie wydarzenie  mówi Wiktor Skowroński.

Pełne uruchomienie systemu zajmuje ekipie ciepłowniczej zaledwie kilka godzin, pod warunkiem, że wszyscy lokatorzy w danym pionie udostępnią swoje mieszkania. Muszą oni bowiem sprawdzić, czy system działa poprawnie oraz czy woda nie wycieka z kaloryferów. 

Staramy się, żeby w Warszawie mieszkańcy wszystkich dzielnic mieli równe prawa i taki sam standard życia. Jakość życia opiera się na podstawowych zasadach, jak chociażby posiadanie centralnego ogrzewania. Jesteśmy zdeterminowani, żeby wszyscy mieszkali w kamienicach doposażonych w centralne ogrzewanie - i to robimy! – deklaruje Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Do końca grudnia 2022 roku, czyli w dwa miesiace, podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej zostanie kilkanaście kamienic położonych na Pradze-Północ, m.in. przy Brzeskiej, Ząbkowskiej, Szwedzkiej czy Wileńskiej. 

Przez 5 lat podłączyliśmy do miejskiej sieci ciepłoniczej 2700 lokali na Pradze-Północ w 109 nieruchomościach. To bardzo dobry wynik, szczególnie, że od 2016 roku na ten cel przeznaczonych zostało z budżetu Miasta Stołecznego Warszawy ponad 40 milionów złotych. W tym roku do tej listy będziemy mogli dopisać kolejne budynki, poprawiając znacząco warunki życia naszych mieszkańców. Bardzo mnie to cieszy, to bardzo duża zmiana – mówi Ilona Soja-Kozłowska burmistrz dzielnicy Praga-Północ. 

A zmiana jest ogrona, bo jeszcze w 2008 roku zaledwie 2 procent budynków należących w całości do miasta w dzielnicy Praga-Północ, tylko 9 nieruchomości mieszkalnych było wyposażonych w dostęp do centralnego ogrzewania i ciepłej wody z sieci ciepłowniczej. Do końca 2021 r. w ramach realizacji programu „Ciepło sieciowe w budynkach komunalnych” będzie to już 60 proc. lokali w budynkach należących do miasta.