null

Mural Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę na praskiej szkole

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na fotografii sciana szkoły podstawowej, na której widać kolorowy mural. Przedstawia on humbaka i niedzwiedzicę symbolizujące dawanie dzieciom siły.
Mural na ścianie Szkoły Podstawowej nr 50 przy ul. Jagiellońskiej 7 | Autor: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

„Daj dziecku siłę!” – takie przesłanie niesie za sobą mural, który powstał na ścianie Szkoły Podstawowej nr 50 przy ul. Jagiellońskiej 7. Jego autorem jest Wojciech Brewka – malarz kolorysta, artysta street art. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę szukała lokalizacji dla muralu w stolicy. Dzięki współpracy z Urzędem Dzielnicy Praga-Północ dzieło powstało na Pradze. Oficjalne odsłonięcie muralu odbędzie się w sobotę, 4 czerwca.

Celem muralu jest zwrócenie uwagi dorosłych, że to ich wsparcie buduje poczucie wartości dziecka, daje moc przezwyciężania trudności i wiarę we własne możliwości. Dzieciństwo to najważniejszy okres życia człowieka. Czas, który może być mocnym fundamentem dalszej drogi przez życie, ale też może sprawić, że ta droga będzie bolesna i trudna. Dlatego tak ważne, by rozmawiać o przemocy zarówno słownej, jak i fizycznej, której doświadczają najmłodsi.

Inicjatywa z Pragi-Północ 

Mural powstał dzięki współpracy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę z Urzędem Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy. Urzędnicy zainteresowali się projektem oraz ideą, która mu towarzyszy. Wskazali kilkanaście lokalizacji na terenie dzielnicy, w których projekt Fundacji mógłby zostać zrealizowany. Ściana na budynku placówki oświatowej okazała się najlepszym rozwiązaniem.

Przemoc wobec najmłodszych to niełatwy temat, o którym musimy głośno mówić i głośno się jemu sprzeciwiać. Rany wyrządzone dzieciom, które są kruche, bezbronne i często nieświadome złych zachowań, zostawiają ślady na całe życie. Zależało nam, żeby wspólnie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę dotrzeć do jak największej grupy dzieci i rodziców, by każdy kto mija mury szkoły mógł na chwilę zatrzymać się i zastanowić, jak wiele miłości i bezpieczeństwa daje swojemu dziecku – mówi Ilona Soja-Kozłowska, Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ.

 

A jak Artysta, B jak Brewka, czyli artysta z misją społeczną

Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę zależało, aby mural oprócz głębokiego społecznego przekazu miał też niebanalny charakter i wartość artystyczną. Do współpracy przy tym projekcie udało się zaprosić jednego z najbardziej rozchwytywanych współczesnych polskich artystów, który słynie ze swojego społecznego zaangażowania.

 
Na zdjęciu mężczyzna w turkusowej czapce z daszkiem, trzymający projekt muralu oraz spray w dłoniach. Siedzi na rusztowaniu. Obok ściana z widocznym fragmentem kolorowego muralu.
Wojciech Brewka - autor muralu "Daj dziecku siłę" |

Zarówno projekt, jak i wykonanie muralu są dziełem Wojciecha Brewki – malarza kolorysty, artysty street art, twórcy wielkopowierzchniowych murali, współwłaściciela galerii officyna art & design. Wiele jego prac wpisuje się w nurt edukacji równościowej i ekologicznej, a sam artysta chętnie wspiera inicjatywy społeczne. Brewka jest autorem m.in. słynnego muralu charytatywnego dla Mai Kwiatkowskiej, chorej na SMA, który wspierał zbiórkę środków na pokrycie bardzo kosztownej terapii genowej dla dziewczynki oraz muralu na ścianie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, którego celem było zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi boryka się transplantologia dziecięca.

Niedźwiedzica to matka, humbak to ojciec – idea muralu

W projekcie dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Wojciech Brewka wykorzystał charakterystyczne dla swojej twórczości wizerunki zwierząt, które osadził w społecznym kontekście.
Widniejące zwierzęta symbolizują rodziców. Niedźwiedzica to matka.

Wybrałem ją, bo niedźwiedzie matki słyną ze swojej nadzwyczajnej troskliwości i wśród zwierząt są jednymi z najdłużej wychowujących swoje młode. Humbak to ojciec. Ten gigantyczny ssak jest z jednej strony uosobieniem siły, z drugiej zaś niezwykłej opiekuńczości – udokumentowane są bowiem incydenty chronienia przez humbaki innych zwierząt, np. fok i wielorybów, przed orkami, więc możemy zakładać, że swoje młode też chroni. Jednym słowem oba te gatunki posiadają cechy pożądane z punktu widzenia dzieci – dają im poczucie bezpieczeństwa.  Ale zarówno niedźwiedzica, jak i humbak są drapieżnikami, które mogą zrobić innym krzywdę – mówi Wojciech Brewka.

 

Dzieci widoczne na muralu mają siłę, która pokazana jest w sposób symboliczny, jako siła fizyczna – dodaje artysta. Mural zrealizowany został przez Wojciecha Brewkę pro bono, przy wsparciu Magdaleny Galek i artystki działającej pod pseudonimem Anika 313.

Odsłonięcie muralu

Uroczyste odsłonięcie muralu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę odbędzie się w sobotę, 4 czerwca br. o godz. 11:00 przy ul. Jagiellońskiej 7 w Warszawie. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Fundacji, artysta, dyrektor szkoły. Urząd Dzielnicy Praga-Północ będzie reprezentować Patrycja Sondij Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Praga-Północ.  

Cykl warsztatów dla praskiej młodzieży

Cykl warsztatów dla praskiej młodzieży

Odsłonięcie muralu będzie jednym z głównych punktów pikniku rodzinnego organizowanego z okazji Dnia Dziecka na terenie Szkoły Podstawowej nr 50. Podczas wydarzenia Fundacja będzie miała swoje stoisko, gdzie odbędzie się m.in. warsztat dla rodziców „Słowa dają moc, czyli o sztuce doceniania”. Warsztat ma uświadomić rodzicom i opiekunom, jak ważne w wychowywaniu są dobre, pozytywne komunikaty, które przypominają dzieciom o tym, że są kochane, akceptowane i że mają wsparcie w najbliższych.

W ramach współpracy z samorządem Fundacja przeprowadzi warsztaty dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 50 na Pradze-Północ. Programem objęte zostaną klasy VII, które spotkają się z psychologiem.  Będą rozmawiać o przemocy, sposobach reagowania oraz telefonie zaufania prowadzonym przez FDDS. Telefon jest anonimowy i bezpłatny, działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Dzieci mogą porozmawiać o wszystkim: o przyjaźni, miłości, dojrzewaniu, kontaktach z rodzicami, rodzeństwem, problemach w szkole czy emocjach, których doświadczają. Gdy czują się dyskryminowane, kiedy doświadczają przemocy lub są jej świadkiem.

Marta Wojtas psycholożka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Wojciech Brewka opowiadali o muralu "Daj dziecku siłę", który powstał na ścianie Szkoły Podstawowej nr 50 w Warszawie w programie Onet Rano.