null

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy dla tężni solankowej na pl. Hallera

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Podczas wczorajszej gali Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy praska tężnia na pl. Hallera zdobyła aż dwie nagrody. Wygrała w kategorii najlepsza przestrzeń publiczna oraz najlepsze rozwiązanie proekologiczne.

Tężnia solankowa powstała w 2018 r. dzięki głosom mieszkańców Pragi oddanych w budżecie obywatelskim. Pomysł budowy tężni zgłosił Kamil Ciepieńko, radny ze Stowarzyszenia Kocham Pragę.

– Tężnia to przykład tego, jak niewiele potrzeba, aby ożywić miejsca, zwrócić je mieszkańcom – mówi Ciepieńko. – Jestem dumny, że mój pomysł zdobywa dziś warszawskie salony i wygrywa tak ważne dla miasta nagrody. To sukces nas, wszystkich mieszkańców Pragi. Dziękuję za to.

Projektantami tężni są Dorota Wachowska-Dyszkiewicz, Marek Kolasa, Piotr Kurpienik i Sławomir Wochniak.

Najlepsza przestrzeń publiczna w mieście 2018 roku

– Kiedy myślę przestrzeń publiczna, to czuję człowiek – powiedziała Ewa Janczar, przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady Miasta, chwilę przed odczytaniem decyzji jury. – Najlepsza przestrzeń publiczna to taka, która jest przyjazna i dostępna, która integruje pokolenia, wzmacnia życie towarzyskie, poprawia samopoczucie, ale też taka, która jest bardzo dobra dla naszego zdrowia.

Tężnia na pl. Hallera przyczyniła się do ożywienia przestrzeni publicznej dzięki wprowadzeniu nieoczywistej funkcji w centralną część miasta po jego praskiej stronie – czytamy w uzasadnieniu nagrody. – Powstała nowa przestrzeń spotkań i wypoczynku. Tężnia przyciąga rzesze mieszkańców, wprowadzając klimat uzdrowiska na osiedlu Praga II. Projekt wpisuje się w dyskusję dotyczącą tworzenia zdrowego klimatu miasta, w którym kwestie czystego powietrza i ograniczenia wpływu zmian klimatycznych na życie mieszkańców mają kluczowe znaczenie.

Nagroda za rozwiązanie proekologiczne 2018 roku

– Po raz pierwszy w historii nagrody, spośród nominacji we wszystkich kategoriach, przyznano dwie nagrody specjalne. Podkreślają one rolę architektury w tworzeniu Warszawy dla wszystkich i przy świadomości odpowiedzialności za adaptację do zmian klimatycznych – tłumaczy Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Pierwsza nagroda, propagująca rozwiązania zapewniające dostępność, szczególnie osobom o ograniczonej mobilności lub percepcji, trafiła do Centrum Praskiego Koneser. Drugą – za rozwiązania proekologiczne – otrzymała tężnia na pl. Hallera, zrealizowana w ramach budżetu partycypacyjnego. Obie nagrody, jak wspomniałem, przyznano spośród nominacji do nagród we wszystkich kategoriach.

Jak działa pierwsza tężnia solankowa w Warszawie?

W specjalnych zbiornikach pod ziemią znajduje się solanka, która jest pompowana na szczyt drewnianej konstrukcji tężni. Następnie solanka spływa po gałęziach tarniny, odparowuje i tworzy delikatną mgiełkę. Tak powstaje mikroklimat, który charakteryzuje się bogactwem składników, takich jak jod, brom, sód, potas, wapń, magnez i żelazo.

Długość tężni na Pradze wynosi 10,70 m, jest szeroka na 1,80 m i wysoka na 3,90 m. Pojemność zbiorników to 10 m3.

Solanka na Pradze-Północ pochodzi z Ciechocinka. Jest wydobywana z odwiertu nr XI z głębokości 414 m. W składzie solanki dominują chlorki oraz sód przy znaczącej zawartości składników leczniczych, takich jak jodków i fluorków, a także wapnia i magnezu. Solanka jest badana przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w Warszawie. Stężenie solanki na pl. Hallera wynosi ok. 6-8 proc.