null

Otwarcie Pałacyku Konopackiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie

12 września zapraszamy mieszkanki i mieszkańców Pragi i całej Warszawy do Pałacyku Konopackiego! Tegoroczne otwarcie sezonu artystycznego w Domu Kultury „Praga” będzie naprawdę wyjątkowe, bo połączone z otwarciem nowej siedziby.

Po wieloletnich staraniach opuszczony i zaniedbany dom Ksawerego Konopackiego, który w XIX wieku był jednym z najpiękniejszych budynków Nowej Pragi, odzyskał swój blask i od września stanie się dostępny dla wszystkich. 

12 września zapraszamy wszystkich do środka!

W trzech pałacowych galeriach zaprezentujemy wystawy przybliżające historię Pałacyku: zdjęcia
i ryciny przedstawiające budynek od XIX wieku do dzisiaj oraz fotografie z prac formacji PRECEL działającej na rzecz renowacji budynku. Wisienką na torcie będzie wystawa portretów założyciela Nowej Pragi wyłonionych w zorganizowanym przez Dom Kultury Praga konkursie w ramach projektu „Ksawery Konopacki – historia nieznana”. Zwycięskie prace będzie widać z daleka, gdyż zostaną umieszczone na zewnątrz budynku.

Na otwarciu Pałacyku pojawi się sam Ksawery Konopacki, a właściwie przebrany za niego aktor Jarosław Witaszczyk, który będzie zapraszał odwiedzających na przygotowane na ten dzień wydarzenia. A będzie się działo naprawdę dużo!

Historyczny spacer po Pałacyku

W różnych przestrzeniach budynku natrafimy na Widoczki w Pałacyku. Aktorzy Teatru 59 minut pokażą nam, kto mieszkał pod dwójką, o czym szeptano na klatce schodowej i jakie zapachy dobiegały z kuchni. Widzowie będą włączani w interakcję z aktorami, dzięki czemu poczują się jak pałacowi mieszkańcy.

Przez cały czas trwania imprezy będą się odbywać wydarzenia związane z działalnością domu kultury, m.in.: koncert Wesołych Mazurków z Pragi, chóru TONIKA i zespołu D-Tonacja, teatralne impro dla nastolatek, warsztaty z komiksu i kolażu, zumba dla dzieci. Zaprosimy też na spotkania z instruktorami stałych zajęć i przedstawimy tegoroczną ofertę.

Wieczór zakończymy kabaretem

Wieczór zakończymy programem kabaretowym „U Grubego Joska – czyli Bal na Gnojnej” (o godzinie 18:00). Występ kabaretu „Szczęśliwa 60” przypomni publiczności szlagiery
i folklor przedwojennej Warszawy – środowiska warszawskich cwaniaków i typów spod ciemnej gwiazdy, przekupek, pań lekkich obyczajów, ale i przedstawicieli wyższych sfer, którzy często zaglądali do knajpy „U Grubego Joska” przy ul. Gnojnej.
 

 

Mamy nadzieję, że wszyscy odwiedzający poczują się tu jak w domu. Pałacyk Konopackiego to otwarta przestrzeń, w której każdy będzie mógł realizować swoje twórcze pomysły na działania animacyjne, kulturalne i społeczne.

Do zobaczenia przy Strzeleckiej 11/13. Do zobaczenia na Pradze!

Kolorowy plakat z programem otwarcia Pałacyku Konopackiego

Wykłady w Pałacyku

Zapraszamy na cykl wykładów w Pałacyku Konopackiego w ramach cyklu "Ksawery Konopacki - historia nieznana".

 

  • Kim był Ksawery?

W XIX-wiecznej prasie oraz współczesnych tekstach dotyczących Nowej Pragi Ksawerego Konopackiego określa się mianem przedsiębiorcy. Jeszcze do niedawna niewiele więcej było na jego temat wiadomo. Kim był założyciel Nowej Pragi i co o nim wiemy? Treść wykładu wzbogacona będzie o materiały źródłowe, by jak najpełniej przedstawić biografię tej ważnej dla Pragi i Warszawy (ale nie tylko) postaci.

Spotkanie: 15 września, 19:00, sala widowiskowa Przyjaciół Ksawerego

 

  • Co wiemy o Pałacyku Konopackiego? 

Dom Ksawerego Konopackiego, zwany potocznie pałacykiem, jest jednym z najstarszych praskich budynków. Swoim wyglądem wzbudzał zainteresowanie XIX-wiecznej prasy, a wzrok ludzi odwiedzających Nową Pragę przykuwa po dziś dzień. Kim byli właściciele Pałacyku Konopackiego i jak wyglądał budynek podczas swojej długiej historii? Odpowiedzi na te pytania udzielone zostaną w trakcie wykładu.

 

Spotkanie: 29 września, 19:00, sala widowiskowa Przyjaciół Ksawerego

 

Więcej na stronie Domu Kultury Praga

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.