null

Park Praski już odnowiony i dostępny dla wszystkich

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie przedstawia parkową alekę w otoczeniu drzew.
Autor: ZZW

Zakończył się dwuletni remont Parku Praskiego! Odnowione zostały alejki, zniknęły bariery architektoniczne, pojawiły się nowe kosze i ławki. Jedną z największych atrakcji jest zamgławiacz na placu z żyrafą, gdzie najmłodsi znajdą propozycje zabaw w upalne dni.

Park Praski jest zielonym sercem Pragi-Północ. To najstarszy publiczny park warszawskiej Pragi, który do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością. Mieszkańcy mają tu do dyspozycji ponad 18 hektarów terenu zielonego. Kilka miesięcy temu rozpoczęła się modernizacja zabytkowego parku. Najpierw zmiany objęły plac zabaw. W 2019 r. Zarząd Zieleni zamontował urządzenia do zabawy, z których mogą korzystać również dzieci z niepełnosprawnością, z kolei w 2020 roku pojawiły się nowe drewniane urządzenia – liny, sieci i mostki - służące do wspinaczki, sprzyjające rozwojowi koordynacji ruchowej dzieci. Dwa ostatnie lata to modernizacja alejek i usuwanie barier architektonicznych na ternie parku.

Dwa zdjęcia przedstawiają tę samą parkową aleję przed i po remoncie. Na górnym zdjęciu widać szeroką aleję zakończoną schodami, na zdjęciu poniżej - ta sama aleja, ale już bez scodów, za to z nasypem.

Nowe alejki

Nowe nawierzchnie zostały położone na obszarze ponad 17 tys. m2. Są to nawierzchnie: mineralne, granitowe, drewniane, płyty betonowe i asfalt. Ważnym elementem projektu była likwidacja schodów w okolicy placu zabaw oraz utworzenie pochylni przy schodach od ul. Ratuszowej.

Zmierzając w kierunku skrzyżowania al. Solidarności i ul. Jagiellońskiej można już  spacerować nową alejką, która została wybudowana w miejscu przedeptu. 

Zarząd Zieleni ułatwił także wejście do parku od ulicy Wybrzeże Helskie, gdzie mieszkańcy mogą korzystać z wyremontowanych schodów i nowej alejki.

Wodna atrakcja dla dzieci

Nowością jest zamgławiacz, który pojawił się na placu z żyrafą. Został wykonany z płyt granitowych, na którym są wygrawerowane gry terenowe dla dzieci. To realizacja pomysłu mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Dodatkowo, entuzjaści gry w szachy mogą skorzystać z wyremontowanych stolików do gry.

140 nowych koszy na śmieci, 180 Ławek Warszawskich

Podwójna aleja od strony al. Solidarności została zwieńczona małym placykiem, gdzie zostały zamontowane nowe meble miejskie – 4 donice z ławkami. Na placyku posadzono 3 głogi, a donice wkrótce się zazielenią dzięki nowym krzewom i bylinom.

Warto dodać, że w parku postawionych zostało 140 nowych koszy na śmieci i cztery zestawy stojaków rowerowych. Ponadto mieszkańcy mogą odpocząć na 180 nowych Ławkach Warszawskich, które pojawiły się tu pod koniec 2020 r.

Przebudowę parku nadzorował Zarząd Zieleni, a prace prowadzone były w uzgodnieniu z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

źródło: ZZW

 

Na zdjęciu widać elementy małej architektury: ławki, kosz na śmieci w otoczeniu zieleni.
Na zdjęciu fontanna posadzkowa. Dysze z których ulatnia się para wodna. Wszystko w otoczeniu zieleni.

 

 

 

Zdjęcie przedstawia stalową 13-metrową konstrukcję w kształcie żyrafy ustawioną w parku.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Zdjęcie przedstawia drewnianą ławkę w otoczeniu zieleni.
Zdjęcie przedstawia parkową alekę w otoczeniu drzew.
Zdjęcie przedstawia dwie osoby idące z wózkiem alejką wśród drzew.