null

Przedszkola z dawnych lat. Niezwykła wystawa w Przedszkolu nr 183

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Żołnierzyki, szmaciane lalki i drewniane autka, ilustracje do bajek tworzone przez mistrzów, plansze edukacyjne oraz czasopisma dla dzieci z lat 70 - to wszystko można oglądać na niezwykłej wystawie "Przedszkola z dawnych lat" na Pradze-Północ.


Będąc dziećmi, chcieliśmy być dorośli. Jesteśmy dorośli - chętnie wrócilibyśmy do lat młodości. W wyjątkową i niezwykle sentymentalną podróż w czasie zaprasza Przedszkole nr 183 na Pradze-Północ. Powstała tam wystawa zabawek, którymi bawiło się kilka pokoleń. Wśród nich prawdziwe unikaty, łezka w oku zakręci się nie jednemu zwiedzającemu.

Podróż do lat dzieciństwa

Na wystawie „Przedszkola dawnych lat” zgromadzone zostały eksponaty, które z pewnością będą pamiętać dziadkowie dzisiejszych przedszkolaków. To między innymi zabawki sprzed 50 lat, ilustracje do bajek, które w tamtych latach tworzyli prawdziwi mistrzowie, plansze edukacyjne czy czasopisma dla dzieci z lat 70. - W czasie przeprowadzki z poprzedniej siedziby odkryliśmy zabawki, które kurzyły się w naszych magazynach, odnaleźliśmy piękne, przedszkolne kroniki, stare czarno-białe zdjęcia. To wtedy zrodził się pomysł, by stworzyć wystawę i pokazać wszystkie nasze skarby światu. Część zabawek wypożyczyliśmy, m.in. miśki, lalki, samochody czy żołnierzyki. Wózek kupiliśmy przez internet - mówi Lidia Kołodziej, dyrektor Przedszkola nr 183 na Pradze-Północ. 

Beżowy, drewniany wózek z okresu międzywojennego to prawdziwy unikat. Duże zainteresowanie, przede wszystkim pedagogów, budzą  także miesięczniki pochodzące z lat dwudziestych poświęcone sprawom wychowania dzieci w wieku przedszkolnym. 


Wystawa przedłużona do końca stycznia!

Z uwagi na duże zainteresowanie wystawą „Przedszkole z dawnych lat” zostaje ona przedłużona do końca stycznia 2022 r. (pierwotnie była planowana do 18.12.). W ten sposób będzie mogła zostać zaprezentowana m.in. dziadkom dzisiejszych przedszkolaków podczas Dnia Babci i Dnia Dziadka. Zbiory wzbudzają najwięcej emocji właśnie wśród seniorów. Warto jednocześnie dodać, że najstarsze pamiątki pochodzą z lat 20. XX w., choć bezsprzecznie z największym sentymentem wystawę zwiedzać będą mogli również obecni 40- i 50-latkowie.

- Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby przypomnieć sobie dawne lata spędzone w przedszkolu – informuje Lidia Kołodziej i dodaje, że jej marzeniem jest stworzenie Muzeum Przedszkola. Chciałaby znaleźć stałe miejsce dla zgromadzonych zabawek, materiałów edukacyjnych, zebrać wspomnienia, zdjęcia i prace przedszkolaków, którzy ukończyli placówkę.

Wystawę można odwiedzać po wcześniejszym kontakcie z placówką. Ze względu na panującą sytuację pandemiczną zwiedzanie odbywa się pojedynczo lub w gronie najbliższej rodziny w godzinach pracy przedszkola.

Kontakt: 

Przedszkole nr 183
ul. Wrzesińska 10
e-mail: p183@edu.um.warszawa.pl,
tel. (22) 400 17 79, (22) 416 03 25, (22) 415 95 29.

 

Wideo zrealizowane przez Przedszkole nr 183.