null

Mamy to! Przywracamy kamienicę przy Brzeskiej 5 mieszkańcom

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W połowie października na sesji Rady Miasta Stołecznego Warszawy zapadła decyzja o rozpoczęciu prac przygotowawczych do remontu ponad stuletniej kamienicy przy ulicy Brzeskiej 5. To doskonała wiadomość dla mieszkańców. W budynku znajdzie się ok. 100 mieszkań.

Kamienica przy ul. Brzeskiej 5 ma długą historię. Trzykondygnacyjny budynek frontowy powstał w 1910 roku, cztery lata później dobudowano dwie oficyny boczne oraz oficynę prostopadłą. W 1945 roku na mocy Dekretu Bieruta budynek przeszedł na własność Miasta. Od 2013 roku część kamienicy jest wyłączona z użytkowania.

Radni Miasta Stołecznego Warszawy podjęli decyzję o przeznaczeniu środków na rozpoczęcie prac przygotowawczych do remontu. 

Cieszymy się, że zabytkowa kamienica przy Brzeskiej 5 zostanie kompleksowo wyremontowana. Szacujemy, że po zakończeniu wszystkich prac w budynku powstanie ok. 100 mieszkań dla rodzin z Pragi-Północ - mówi Ilona Soja-Kozłowska, Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy. 

Zadowolenia po decyzji Rady m.st. Warszawy nie kryła także Aldona Machnowska-Góra, Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy.

Cieszę się bardzo, że udało się otworzyć to zadanie inwestycyjne. Rozpoczęcie prac planujemy na 2022 r.

Modernizacja wielorodzinnej kamienicy na Pradze-Północ to ogromna inwestycja. Powierzchnia całkowita budynku to ok. 7 tysięcy metrów kwadratowych. Prace zakładają gruntowy remont. Przearanżowane zostaną całe piętra, powstaną zupełnie nowe lokale, w każdym toaleta i  łazienka, których wcześniej nie było. 

 W ramach prac przewidujemy likwidację barier architektonicznych poprzez zainstalowanie 7 wind. Dzięki temu już na etapie planowania umożliwia to nam przygotowanie mieszkań dla osób niepełnosprawnych. Już w tym roku ogłosimy przetarg na pierwsze prace przy Brzeskiej 5 - mówi Bożena Salich Dyrektor ZGN – Będzie to początek I etapu przywracania ponad 100 lokali do zasobu mieszkaniowego dzielnicy.

Budynek zostanie także wyposażony w centralne ogrzewanie oraz ciepłą wodę, by poprawić standard życia mieszkańców Pragi-Północ. Remont będzie realizować oraz koordynować Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy. 

Całkowity koszt rewitalizacji zabytkowej kamienicy wyniesie ok. 40 milionów złotych.