null

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego na Pradze-Północ

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Czarno-biała grafika przedstawiająca orzełka z literami AK na piersi oraz napisem Obwód 6-XXVI. Pod grafiką napis Obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego.

W tym roku obchodzimy 78. rocznicę jednego z największych zrywów powstańczych w historii Polski. 1 sierpnia 1944 roku mieszkańcy stolicy stanęli do nierównej walki w obronie swojego miasta. Walczyła cała Warszawa. Praga również. W najbliższych dniach w miejscach pamięci złożymy kwiaty, ponownie zatrzymamy się w Godzinę "W", by oddać hołd bohaterom tamtych dni. Zapraszamy do udziału w rocznicowych uroczystościach centralnych oraz wydarzeniach organizowanych przez Urząd Dzielnicy na Pradze-Północ.

 

Obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego na Pradze-Północ

28 lipca, g. 11:00 

Mała PASTA-a, ul. Brzeska 24 – złożenie kwiatów w miejscu pamięci

Z 1 na 2 sierpnia 1944 roku Żołnierze Armii Krajowej Obwodu 6-XXVI przeprowadzili szturm na Centralę Telefoniczną, tzw. „Małą PAST-ę”. Powstańcom mimo odbicia budynku z rąk niemieckich nie udało się uruchomić połączenia z centralą na Zielnej w Śródmieściu. Po kilku godzinach oddziały powstańcze zostały zmuszone do odwrotu. Mieszkańcy tradycyjnie spotykają się przy ul. Brzeskiej 24, by upamiętnić wydarzenia sprzed 78 lat. Do dziś żyją powstańcy, którzy brali udział w szturmie – m.in. mjr Henryk Kokosza.

31 lipca, g. 17:00 

ul. Witkiewicza 10 – powstańcze wspomnienia mieszkańców poświęcone pamięci rozstrzelanych 1 sierpnia 1944

Spotkanie będzie okazją do przypomnienia wydarzeń z okresu Powstania Warszawskiego rozgrywających na terenie Śliwic, Golędzinowa i Pelcowizny. W pierwszym dniu Powstania Warszawskiego rozstrzelanych zostało tam 13 powstańców, którzy planowali wysadzić w powietrze wiadukt kolejowy na Golędzinowie. Mieszkańcy co roku spotykają się przy pamiątkowej tablicy – w tym roku będzie wyjątkowa okazja porozmawiać z nimi osobiście. Część z nich już odeszła, ale ich rodziny nadal tu mieszkają w domach pamiętających wojnę. W czasie spotkania wspomnienia przedstawi m.in. syn jednej z najbardziej zasłużonych dla pamięci tego miejsca postaci. Inne osoby pamiętające tamten czas przemówią poprzez okolicznościowe wydawnictwo, które specjalnie z tej okazji przygotuje Urząd Dzielnicy.

Warto dodać, że zaledwie 200 m od miejsca spotkania znajduje się kamień upamiętniający zestrzelenie w 15. dniu Powstania alianckiego samolotu z pomocą dla walczącej Warszawy. Opis tego wydarzenia także znamy z zapisków mieszkańców. 

1 sierpnia – Godzina “W”, g. 17:00

Skrzyżowanie al. Solidarności/ul. Targowa

Punktualnie o godz. 17.00 razem z całą stolicą na minutę zatrzyma się także Praga! W tle, zgodnie z praską tradycją, na budynku Galerii Wileńskiej zostanie zaprezentowana ogromna biało-czerwona flaga ze znakiem Polski Walczącej. Kilkanaście minut później na skwerze płk. A. Żurowskiego rozpoczną się uroczystości poświęcone Powstaniu na terenie prawobrzeżnej Warszawie. Na skwerze od 15.30 trwać będzie też piknik historyczny, który szczególnie powinien zainteresować najmłodszych. W programie wystawa samochodów, przedmiotów i broni z tamtego okresu, pokazy artyleryjskie oraz warsztaty historyczne.


Szczegółowy kalendarz obchodów 78. rocznicy Powstania Warszawskiego w stolicy znajduje się na stronie um.warszawa.pl/powstaniewarszawskie

Wydarzenia rocznicowe są opublikowane również na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego https://www.1944.pl/

 

Treść artykułu wpisana w grafikę.