null

Solidarni z Ukrainą! Jak można pomóc?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na zdjęciu dwie flagi: polska i ukraińska. W oddali napis Praga-Północ.

W Centrum Wielokulturowym przy ul. Jagiellońskiej 54 na Pradze-Północ powstał Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy, w którym udzielana jest pomoc, m.in. w legalizacji pobytu w Polsce, znalezieniu pracy, świadczone są porady prawne i wsparcie psychologiczne. Miasto Stołeczne Warszawa uruchomiło także specjalne infolinie, poszukujemy również wolontariuszy posługujących się językiem ukraińskim.

 

Niebiesko-żółta grafika w języku ukraińskim informująca, gdzie szukać pomocy.
 

Pochodzisz z Ukrainy i potrzebujesz wsparcia? Zapraszamy do naszego punktu wsparcia działającego w Centrum Wielokulturowym. Punkt świadczy pomoc w zakresie:

  • informacji o legalizacji pobytu w Polsce
  • wsparcia doradcy zawodowego, pośrednictwa pracy, pomocy w procesie rekrutacji,
  • porad prawnych dotyczących legalizacji pobytu (w tym ochrony międzynarodowej),
  • wsparcia psychologicznego,
  • pomocy w znalezieniu szkoły dla dziecka,
  • nauki języka polskiego,
  • wsparcia procesu adaptacji poprzez uczestnictwo w spotkaniach regularnych oraz poprzez kontakt z organizacjami pozarządowymi.

Więcej informacji można uzyskać w godzinach pracy Centrum Wielokulturowego tel.: +48 22 648 11 11, +48 604 932 969 oraz drogą elektroniczną: centrum@cww.waw.pl. 

W chwili obecnej działają następujące Punkty Informacyjne przygotowane przez Miasto Stołeczne Warszawę:

  • Centrum Wielokulturowe, ul. Jagiellońska 54
  • Dworzec Zachodni (Punkt Obsługi Pasażera)
  • Dworzec Wschodni (hala główna) 
  • Pałac Kultury i Nauki w Warszawie (wejście od strony Dworca Centralnego, na dziedzińcu)

 

Szukamy wolontariuszy z językiem ukraińskim

Poszukujemy wolontariuszy – osób, chcących wesprzeć funkcjonowanie punktów i udzielanie informacji Ukrainkom i Ukraińcom.

Na zdjęciu kobieta siedząca w recepcji przed komputerem, trzymająca przy uchu telefon.

Do głównych zadań wolontariuszy należy wspieranie funkcjonowania i organizacji punktów informacyjnych, udzielanie podstawowych informacji dla mieszkańców Ukrainy, którzy przyjadą do m.st. Warszawy. Skala zaangażowania będzie zależała od wolontariusza, który ustali z koordynatorem swoją dyspozycyjność. Minimalny wiek wolontariusza to 18 lat. Wymagana jest znajomość języka ukraińskiego, rosyjskiego lub angielskiego w stopniu umożliwiającym komunikację, a także otwartość, cierpliwość i empatyczne podejście do realizowanych zadań.

Miasto oferuje ze swojej strony: 
• Porozumienie wolontariackie
• Ubezpieczenie NNW
• Zaświadczenie o odbytym wolontariacie
• Środki ochrony osobistej (maseczki, płyn do dezynfekcji)

Aplikuj: www.ochotnicy.waw.pl



Infolinie dla obywateli Ukrainy:

22 648 11 11 lub +48 604 932 969

(pon-pt 10.00-19.00, sb 10.00-15.00)


22 656 64 63
(czynna 24h)

+48 505 700 701

 

 

 

Praga-Północ pomaga!

Aktualny wykaz organizacji, którre organizują zbiórki lub udzielają wsparcia Ukraińcom na terenie Pragi-Północ można znaleźć w dedykowanej zakładce.

Do pomocy społeczności ukraińskiej włączyło się Stowarzyszenie Praskie Patrz Sercem, które prowadzi zbiórkę na rzecz Domu Samotnej Matki - Victoria Majdany, którzy przyjmie do swoich placówek nawet 150 kobiet z dziećmi. Oprócz tego potrzebna jest także żywność z długim terminem ważności, produkty spożywcze dla dzieci, pieluchy, pościele, chemia oraz artykuły higieniczne. W obecnej chwili Stowarzyszenie nie prosi o odzież. Od 7 marca 2022 r. rzeczy można przynosić na ul. Strzelecką 38 /15.

Szkolny Klub Wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 50 im. Królowej Jadwigi organizuje zbiórkę rzeczy dla osób uciekających z Ukrainy do Polski. Potrzebne będą: ręczniki, pościele, środki czystości, artykuły dla dzieci i niemowląt pampersy, mokre chusteczki, jedzenie z długim terminem przydatności, ciepłe ubrania, koce, talerze, przybory szkolne. Wszystkie ofiarowane rzeczy trafią do potrzebujących, którzy przyjadą do domu na Białołęce, to około 90 osób, głównie matki z dziećmi. Najmłodsze ma 3 miesiące, najstarsze 15 lat. Dary można przynosić do szatni od poniedziałku, 28 lutego 2022r.
Kontakt:  22 619-14-68, sekretariat@sp50.waw.pl

Akcja pomocowa prowadzona jest również w Żłobku nr 38 na Pradze-Północ przy ul. Brechta 14a, w ramach której prowadzona jest zbiórka odzieży dla kobiet i dzieci, artykułów chemicznych (mydło, szampony, mokre chusteczki, kremy) oraz produktów z długim terminem ważności (konserwy, makarony, kasze, ryże, kawa, herbata, woda). Potrzebne są także: koce, ręczniki, sztućce mały sprzęt AGD, czajniki elektryczne).
Kontakt: 723 248 053 oraz zlobek38@zlobki.waw.pl.

Towarzystwo Przyjaciół Pragi poinforomwało o udostępnieniu siedziby przy ul. Stalowej 28/1 na zbiórkę darów przeznaczonych dla naszych wschodnich sąsiadów. Koordynatorem akcji z naszej strony jest Olka Key. Osoby, które chciałyby dostarczyć pomoc do TPR są proszone o wcześniejszy kontakt.

Podobne działania dotyczące udostępnienia swojego lokalu oraz organizacji pomocy dla obywateli ukrainy przygotowuje Praskie Centrum Aktywności Kocham Pragę. Do siedziby Centrum Aktywności przy ul. Targowej 32 można przynosić dary dla ofiar wojny.

Fundacja A.R.T. zabezpieczyła uchodźców w Akademii Leona Koźmińskiego oraz u s. Małgorzaty Chmielewskiej. Udało się przygotować pościel, konserwy, herbatę oraz zabawki dla najmłodszych. Potrzeb jest wciąż wiele, dlatego fundacja informuje o dalszych działaniach. To między innymi wsparcie psychologiczne dla seniorow - warsztaty nt. sytuacji na Ukrainie, metody radzenia sobie z lękiem w Rodzinnej Klubokawiarni Praskiej oraz adekwatne spotkanie dla rodziców. Organizacja nie zapomina o pozostałych mieszkańcach i ich strachu.

Armia Zbawienia informuje, że przygotowała infolinię, której pracownicy udzielają pomocy w trzech językach: ukraińskim, rosyjskim i angielskim, organizacja dysponuje tłumaczem, organizuje kursy języka polskiego, programy integracyjne dla dzieci i młodzieży oraz posiada zestawy pierwszej potrzeby.
Kontakt: +48 605-368-604, warszawa-praga@armia-zbawienia.pl

Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą odczuwać niepokój i strach, dlatego w Szkole Podstawowej nr 258 im. gen. Jakuba Jasińskiego oferowana jest pomoc i wsparcie psychologiczne. W godzinach pracy placówki można spotkać się ze specjalistą, który pomoże poradzić sobie z trudnymi emocjami i stresem związanymi z aktualną sytuacją. 

Można kontaktować się osobiście lub telefonicznie: 

  • Budynek główny, ul. Brechta 8 numer telefonu : 22 619 23 85
  • Filia szkolna, ul. Namysłowska 1 tel.: 22 619 23 70 (należy prosić o kontakt z biurem nauczyciela)

Członkowie zespołu psychologiczno-pedagogicznego:
Katarzyna Roszkowska – педагог I-III
Ewa Wysocka – педагог IV – VIII
Marzena Zielińska - socjoterapeutka
Agnieszka Świąder - психолог

Po lewej stronie widać fragment flagi ukraińskiej. Na srodku napis w języku ukraińskim. Pod spodem tłumaczenie: Niech żyje wolna Ukraina! Przyjaciele, jesteśmy z Wami.
 

Jak mieszkańcy Warszawy mogą pomóć?

Pytacie, jak można pomóc naszym sąsiadom z Ukrainy - m.in wspierając zbiórki, które są przeznaczane na najpilniejsze w danej chwili potrzeby, jak żywność, środki medyczne, materiały opatrunkowe czy higieniczne.

 

 

Organizacje pozarządowe udzielające pomocy mieszkańcom Ukrainy 

  • STOWARZYSZENIE OTWARTE DRZWI

Wsparcie psychologiczne, w tym dzieci, możliwość zakwaterowania maksymalnie 2 rodzin, wsparcie żywnościowe.

Kontakt: ul. Targowa 82, tel. (+48 22) 619 85 01.

  • DOM UKRAIŃSKI

Pomoc prawna, kursy języka polskiego
Języki: ukraiński, angielski, polski
Poniedziałek, środa, piątek: 10.00-15.00
Wtorek, czwartek: 10.00-18.00
Punkt konsultacji stacjonarnych: wtorek, czwartek 10.00-18.00, środa: 10.00-15.00 e-mail: konsultacje@ukrainskidom.pl
Kontakt: ul. Zamenhofa 1, 00 153 Warszawa, tel.: +48 727 805 764

  • FUNDACJA OCALENIE

Pomoc integracyjna, psychologiczna, mieszkaniowa, edukacyjna, tłumaczeniowa, prawna.
Języki: ukraiński, angielski, polski, farsi, arabski, gruziński, tadżycki, francuski, wietnamski
Punkt konsultacji stacjonarnych: poniedziałek- piątek 09.00-17.00Kontakt: ul. Krucza 6 lok. 16a, Warszawa, tel.: +48 22 828 04 50, e-mail: cpc@cpc.org.plhttp://www.ocalenie.org.pl/kontakt

  • FUNDACJA NAGLE SAMI

Dodatkowy dyżur na Telefonie Wsparcia dla obywateli Ukrainy w języku ukraińskim, polskim i rosyjskim w każdy poniedziałek i wtorek w godz. 17.00 – 20.00, tel.: 800 108 108

  • CENTRUM WIELOKULTUROWE

Poradnictwo prawne, zawodowe, nauka języka polskiego, wsparcie psychologiczne, pomoc przy wypełnianiu wniosków pobytowych
Kontakt: ul. Jagiellońska 54, Warszawa, tel.: +48 22 648 11 11, e-mail: centrum@cww.waw.pl

 

CENTRUM MEDYCZNE DAMIANA

  • specjalny telefon oferujący wsparcie psychologiczne w językach polskim i rosyjskim. Infolinia działać będzie pod numerem 22 566 22 27 wtorki godz. 8.00 – 13.00, środy 17.00 – 20.00 i piątki 8.00 - 13.00 A od 1.03 codziennie od 8.00-20.00.
  • osobnA infoliniA w języku ukraińskim, w ramach której konsultanci odpowiadać będą na wszelkie pytania związane z opieką medyczną w Polsce. Infolinia działać będzie pod numerem 22 566 22 20 od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 21.00.
  • w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej dostępne będą bezpłatne wizyty u internisty oraz pediatry.
  • pomoc internistyczną będzie można otrzymać również w izbie przyjęć Szpitala Damiana w Warszawie, ul. Wałbrzyska 46 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 20.00; w soboty od 8.00 – 20.00 oraz w niedziele od 8.00 do 16.00).
  • bezpłatne pakiety podstawowych badań profilaktycznych „Twój Raport Zdrowia” dla 100 osób w miesiącu.
  • bezpłatne szczepienia na covid i w razie potrzeby także inne.
Kolorowa grafika z informacjami dla mieszkańców Ukrainy.