null

Zachowaj ostrożność przy kontaktach z kotami wolno żyjącymi

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W województwie mazowieckim, również w Warszawie i jej okolicach, od początku roku 2021 stale przyrasta liczba stwierdzonych przypadków wścieklizny u zwierząt. Większość z nich dotyczy lisów, jednak chorobę potwierdzono m. in. również u kilku kotów oraz psów.

W połowie listopada 2021 r. w m.st. Warszawie jako obszary zagrożone wskazano dzielnice Wawer, Wesoła (gdzie choroba występowała już wcześniej), a także Rembertów, część Targówka (ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską) i Pragi-Południe (ograniczoną od południa linią kolejową przebiegającą wzdłuż ul. Makowej).

Do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie trafiają psy i koty z całego terenu m. st. Warszawy oraz z kilku okolicznych gmin. Wiąże się to z ryzykiem przywiezienia do Schroniska zwierzęcia o nieznanej historii z obszaru zagrożonego występowaniem wścieklizny. 30 listopada 2021 r. do Schroniska dotarła informacja o potwierdzeniu choroby u kota, który trafił do Schroniska 24 listopada z terenu dzielnicy Wawer po uprzednim pogryzieniu mieszkanki dzielnicy, i który zmarł nieco ponad dobę później.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie współpracuje w sprawie z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Warszawie oraz Państwową Inspekcją Sanitarną (sanepidem).

Przydatne linki:

https://warszawa19115.pl/-/uwaga-wscieklizna-

https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/wscieklizna

https://www.gov.pl/web/gis/wscieklizna

https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/kolejne-przypadki-wscieklizny-u-lisow-wolno-zyjacych-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego