null

Wielkie Otwarcie Drewniaka przy ul. Środkowej 9

Drukuj otwiera się w nowej karcie
22.01.2022 12:00 - 22.01.2022 17:00
Centrum Wspierania Rodzin "Rodzinna Warszawa", Środkowa 9, Warszawa
Kolorowa grafika. Po prawej stronie szkic budynku, po lewej informacja o wielkim otwarciu.

Jest to niepowtarzalna okazja, aby wraz z przewodnikiem wejść do wnętrza XIX-wiecznego budynku i odkryć jego historyczne ciekawostki. Wydarzenie ma charakter otwarty i bezpłatny. Oprowadzać będzie Pan Piotr Stryczyński, pasjonat, przewodnik praski oraz Prezes Towarzystwa Przyjaciół Pragi. Wydarzenie adresowane jest do osób powyżej 14 roku życia.

Oprowadzanie dla osób indywidualnych wraz z przewodnikiem odbywać się będzie:

  • 22 stycznia 2022 roku w godzinach 12:00 - 17:00
  • 23 stycznia 2022 roku w godzinach 10:00 - 17:00

Wejścia zaplanowane są o równych godzinach. Oprowadzanie odbywa się w 30 osobowych grupach z zachowaniem reżimu sanitarnego i trwa około 50 minut.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem prosimy o wybór dnia i godziny oraz pobranie darmowej wejściówki. 1 wejściówka = 1 osoba.

WAŻNE INFORMACJE: 

  • Darmowe wejściówki należy okazać w formie elektronicznej. Prosimy o punktualne przybycie. Osoby spóźnione nie będą wpuszczone w trakcie oprowadzania.
  • W celu weryfikacji limitów uczestników wydarzenia wynikających z przepisów prawa przed wejściem na wydarzenie konieczne będzie okazanie imiennego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia równoważnego.

Link do wydarzenia z bezpłatnymi wejściówkami - https://app.evenea.pl/organizator?id=279400

Link do wydarzenie na FB - https://www.facebook.com/events/471773834295382?ref=newsfeed

 

Odrobina historii:
Według niektórych źródeł drewniany dom został zbudowany w 1879 r. Pełnił on wówczas rolę obiektu do wynajmowania z licznymi pokojami oraz sadem. W 1933 r. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy założone przez Kazimierza Lisieckiego kupiło go i w marcu 1934 r. stworzyło placówkę dla dzieci – Ognisko. Ognisko przy ul. Środkowej miało około 120 podopiecznych, na początku tylko chłopców, gazeciarzy, którzy byli często jedynymi żywicielami rodziny. Dla dzieci Ognisko było „drugim domem”, gdzie mogły dostać posiłek oraz schronienie.
Na parterze budynku znajdowała się jadalnia, odbywały się tam również zajęcia. W Ognisku można było czytać książki, zagrać w bilard, szachy lub bierki oraz posłuchać radia. Przy drewniaku działała orkiestra mandolinistów, chór rewelersów, drużyna piłkarska oraz drużyna harcerska. Wychowankowie wydawali gazetkę „Oczko”, gdzie komentowali bieżące sprawy. Działał też teatrzyk kukiełkowy. W hoteliku na poddaszu drewniaka nocleg znajdowało 60 dzieci.

Zwiedzanie:
Budynek przy ul. Środkowej jest jednym z nielicznych drewniaków zachowanych na warszawskiej Pradze. Przeszedł gruntowny remont, który został przeprowadzony z wielką starannością i dbałością o szczegóły. Udało się utrwalić niepowtarzalny charakter budynku oraz zachować jak najwięcej oryginalnych elementów, takich jak piece kaflowe, elementy więźby dachowej oraz nieotynkowane fragmenty ceglanych ścian. Na poddaszu znajdują się stare drewniane słupy i belki z widocznymi oznaczeniami ciesielskimi. Zwiedzanie będzie uzupełnione historycznymi ciekawostkami dotyczącymi dziejów domu.
Oprowadzać będzie Pan Piotr Stryczyński, pasjonat, przewodnik praski oraz Prezes Towarzystwa Przyjaciół Pragi.

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.